Jaké existují kamery

Především je možno si kamery rozdělit na ty, které ke svému provozu potřebují připojit k nějakému počítači a kamery, které v sobě počítač již obsahují a připojují se přímo do počítačové sítě.

Kameru je možno k počítači připojit různými způsoby. Většinou přímo na některý z komunikačních portů.

  U počítačů PC to jsou:
 • sériový port
 • paralelní port
 • USB port
 • Firewire/IEEE-1394
 • pomocí karty pro přímé zachytávání video signálu
  U počítačů MAC to jsou:
 • USB port
 • Firewire/IEEE-1394
 • pomocí karty pro přímé zachytávání video signálu

Sériový a paralelní port je pro připojení kamery pro svoji malou rychlost dost nevhodný, ale v některých případech bude dostatečný. v dnešních dnech se již kamery s těmito porty již téměř nevyskytují a tak pokud ji budet potřebovat (třeba kvůli operačnímu systému) dá vám asi dost práce takovou kameru sehnat.

LogitechŽ QuickCamŽ Pro 4000V současnosti nejrozšířenější jsou kamery používající USB port. Pořídit si tuto kameru je otázka relativně snadná a to jak z hlediska finanční náročnosti tak z hlediska jednoduchosti připojení k počítači. Kvalita snímků z těchto kamer se sice nemůže vyrovnat kvalitě digitálního fotoaparátu, ale jako záběr webové kamery většinou dostačují. Většina současných operačních systémů obsahuje podporu pro tento typ portu a díky snadné dostupnosti potřebných ovladačů je instalace takové kamery zvládnutelná bez větších problémů.

Kamery využívající Firewire/IEEE-1394 jsou zatím málo rozšířené a také podpora ze strany operačních systémů je diskutabilní.

Pokud toužíte po kvalitních snímcích máte možnost využít karet pro přímé zachytávání video signálu, ke kterým je možno připojit obyčejnou video kameru. Toto uspořádání má několik výhod a také několik nevýhod. Mezi výhody patří právě vysoká kvalita výsledných záběrů, možnost využití zoomu pro nastavení požadovaného záběru a využití spousty dalších možností. To je ovšem vyváženo poměrně vysokou finanční náročností tohoto řešení a také nutností uvážlivé volby jak ostatního hardwaru tak i softwaru.

Pokud to myslíte opravdu vážně je vaší možností pořízení síťové kamery, kterou je možné připojit přímo do počítačové sítě. Toto řešení je vhodné pro kamery umístěné jak v interiérech tak hlavně v exteriérech. K jejich provozu není potřeba připojení k počítači. Tyto kamery vynikají jak kvalitou snímků tak snadností obsluhy. To je ovšem vyváženo jejich cenou.

Poslední požností je využití digitálního fotoaparátu, zvláště pokud již tento přístroj vlastníte. Zde je ovšem většinou problém s volbou vhodného programu.

Toť snad vše k jednotlivým typům kamer a těď kdo je vlasně vyrábí.